تخته چند لایی PLYWOOD

تخته سه‌لایی که تخته چند لایی هم خوانده می‌شود، فرآورده‌ای صنعتی است که از چسباندن لایه‌های نازک چوب به همدیگر به شکل ورق تهیه می‌شود. برای ساخت این نوع تخته، کنده‌های چوب را به صورت لایه‌های نازکی برش می‌دهند، سپس این لایه‌ها را با چسب و تحت فشار به هم می‌چسبانند . تخته سه‌لایی ممکن است بیشتر از سه لایه داشته باشد ولی همواره تعداد لایه‌ها فرد است. برای ساخت این نوع تخته، هر لایه را برخلاف سمت رگه‌های لایه قبلی و عمود بر هم می‌چسبانند . این کار استحکام تخته را بسیار زیاد می‌کند . تخته سه‌لایی یکی از پرکاربردترین فرآورده های چوبی در جهان است .

انواع تخته های چند لایی

با ارزش ترین تخته سه‌لایی ها از چوب درختان سخت‌چوب ساخته شده‌اند . درختانی مانند بلوط،توس، ماهون و … دارای چوب سخت هستند . تخته سه‌لایی هایی که با نرم‌چوب مانند چوب انواع سرو و کاج ساخته می شوند، ارزان‌ترند و دوام و استحکام کمتری دارند . تخته سه‌لایی های ارزان ممکن است با خمیر نشاسته، چسب حیوانی یا کازیین به هم چسبانده شده باشند. این چسب‌ها در برابر آب پایداری کمتری دارند. انواع مرغوب‌تر با رزین چسبانده می شوند.

کاربرد تخته چند لایی

این نوع از محصولات چوبی دارای کاربردها و مصارف بسیار زیادی است .

یکی از مهمترین استفاده های آن در ساخت کفپوش ها و پارکت است .

در تولید انواع کابینت و لوازم خانگی نیز به کار گرفته می شود .

از این نوع تخته ها می توان برای ساخت انواع مبل استفاده کرد .

برای ساخت انواع دکور و تزئینات داخلی خانه می توان از تخته لایی استفاده کرد.

به دلیل رنگ پذیری مطلوب، جهت زیبایی نمای ساختمان در سقف و دیوار نیز به کار می رود.

این مدل از کفپوش ها نسبت با سایر آن ها از مقاومت و استحکام بسیار بهتری نسبت به تخته های یک تکه در برابر برخورد و خوردگی و همچنین حرارت برخوردارند .